NOVOSTI STAREJŠIH RAZLIČIC PROGRAMA AutoCAD
AutoCAD 2019 / AutoCAD - included specialized toolsets
SVEŽ IZGLED
Nove ikone imajo plosk izgled predvsem za boljši pregled na 4K monitorjih. Na voljo so ikone različnih velikosti, ki se samodejno prilagodijo ločljivosti monitorja.
PRIMERJAVA RISB
Verjetno bo primerjava risb tista novost, ki jo bodo uporabniki najbolj veseli. Če imamo npr. pred seboj 2 različni verziji tlorisa, težko sami najdemo razlike.
Za nadzor prikaza primerjave so na prilagojenem ribbonu na voljo posebna orodja.
Spremembe iz posamezne risbe lahko vključimo ali izključimo prek ikone z žarnico ali pa prek ikone za mapo tudi direktno odpremo. Menjamo lahko vrstni red prikaza sprememb iz prve ali druge risbe. Prek gumba za informacije se odpre povzetek o lokaciji, datumu in avtorju obeh risb.
Med filtri lahko izbiramo prikaz teksta ali šrafure. Na ta način lahko pohitrimo in poenostavimo prikaz v kompleksnejših risbah. Če je v risbi več območij s spremembami, potem je vsako območje obkroženo s svojim oblačkom. S klikanjem na puščici levo/desno na ribbonu lahko prehajamo med temi območji. AutoCAD jih samodejno lepo poveča čez cel ekran. Oblaček je v bistvu objekt Revision cloud za katerega lahko nastavljamo rob, obliko in nasploh ali je prikazan ali ne. DELJENI POGLEDI
Deljeni pogledi olajšajo pregledovanje načrtov med sodelavci in naročniki. Nadomestili naj bi uveljavljen postopek pošiljanja PDF načrtov po E-pošti. Del risbe ali celotno risbo lahko sedaj izvozimo kot deljen pogled, ki se shrani v oblaku. Sodelavcem lahko pošljemo samo povezavo in oni si načrt ogledajo direktno v Internetnem brskalniku ali na mobilni napravi. Načrte lahko gledajo, merijo razdalje, tiskajo… in komentirajo preko programa Autodesk Viewer. Vse povratne informacije so na voljo direktno v AutoCAD-u. Deljen pogled samodejno preteče po 30 dneh.
Izdelavo deljenih pogledov štartamo prek ribbona Collaborate / DWG compare. Prijavljeni moramo biti v Autodesk Account in imeti najemnino. Risba, katere pogled želimo deliti mora biti odprta. Na paleti Shared views kliknemo gumb New Shared View. Tam podamo ime in želene nastavitve ter kliknemo gumb Share.
POGLEDI IN POGLEDNA OKNA
POENOSTAVITEV DELA Z LAYER-JI
Prepisi nastavitev za layer-je
Prepisi layerjev so sedaj bolje vidni in laže jih je povrniti v prvotno stanje. Okno Layer Properties manager in zgoraj desno novo ikono s katero nadziramo obarvanost Layerjev s prepisanimi nastavitvami. Preko desnega gumba lahko ločeno nadziramo ali izničimo enega ali več prepisov Layerjev v zunanji referenci X-ref. Prepise nastavitev lahko izključimo tudi prek ukazne vrstice, kar je dobra novica za vse, ki si radi pohitrite delo z makroji.
Ali zunanja referenca XREF vsebuje prepise ali ne, se vidi po novem tudi v oknu Properties in v okvirčku, če se z miško zapeljemo prek XREF-a. Nastavitve layer-jev Spremenilo se je število stolpcev v oknu za layerje in sicer so v risbah, ki uporabljajo CTB način tiskanja odstranjeni stolpci za stil tiskanja. Nastavitve za Layer-je znotraj zunanjih referenc so se preselile iz okna Options v okno Layer Settings, ki ga odpremo z zgornjo desno ikono v Layer Properties Manager-ju. Na voljo je tudi nova spremenljivka XREFLAYER, ki določa nov Layer, na katerega se samodejno umestijo zunanje reference. Če teh v risbi ni, tudi Layer ni viden.
POHITRITVE DELOVANJA
OSTALO
Podpora 4K monitorjem:
Več kot 200 pogovornih oken je prenovljenih, da omogočajo čimbolj nazoren prikaz na 4K monitorjih. Preverjanje standardov: Preverjanje standardov upošteva sedaj tudi lastne tipe črt. Izbira objektov: Pri ukazih Trim in Extend je omogočena izbira objektov z Window ali Crossing tudi če črte ne ležijo na trenutni UCS ravnini. AutoCAD 2018
Različica 2018 vsebuje poleg nekaterih svežih novostih tako tudi novosti, ki so izšle že v posodobitvi programa AutoCAD 2017.1:
- podpora visokim ločljivostim na 4K monitorjih - hitrejša in zveznejša navigacija v 3D - podpora uvozu SHX črk iz PDF datoteke in pretvorba Text v MText (Recognize SHX Text) - podpora izbiri objektov, ki se nahajajo izven prikaza na zaslonu (premik Pan med izbiro objektov)
Z izidom AutoCAD 2018 pa so na voljo še dodatne novosti:
Zapis DWG datoteke
Quick Access Toolbar
X-Reference
System Variable Monitor
Ostale novosti
- Okno za odpiranje / shranjevanje datotek si sedaj zapomni vrstni red po katerem smo te že predhodno sortirali, npr. po imenu, datumu, ...
- hitrejše shranjevanje številnih objektov. Shranjevanje datoteke se sproti dopolnjuje, kar pohitri celotni postopek. - podpora za Bing Maps v8.0 - preimenovanje storitve Autodesk Seek v BIMobject (op. zaradi prenosa storitve na drugo podjetje. Sama storitev ostaja nespremenjena) - funkcija iDrop ni več na voljo iz varnostnih razlogov - možnost spreminjanja velikosti okna Drafting Settings dialog, ... AutoCAD 2017
POENOSTAVITVE
PRILAGAJANJE
SODELOVANJE
AutoCAD 2016
KRATEK OPIS NOVOSTI
DOKUMENTACIJA
DIZAJN
INSTALACIJA in KONFIGURACIJA
AutoCAD 2015KRATEK OPIS NOVOSTI
Uporabniški vmesnik
- New Tab - vsebini Create in Learn, ki sta na voljo ob prvem zagonu programa ali odpiranju nove prazne risbe - Create - možnost odpiranja shranjenih, novih in predhodnih risb, prikaz Autodeskovih obvestil in povezava s storitvijo Autodesk 360 - Learn - informacije o novostih programa, videoposnetki in povezave do trikov za lažje delo s programi. - Novo temno sivo delovno okolje naj bi bilo manj kontrastno in med delom bolj prijazno očem. Preklop na stari način je na voljo.
- Ukinitev klasičnega delovnega okolja (AutoCAD Classic Workspace). - Bolj odziven ribbon - hitrejši izbor vsebine preko galerij, npr. Insert-galerija blokov v aktivni risbi. - Preklop na izometrični način risanja preko nove ikone v statusni vrstici. - Nov način izbire objektov Lasso - poljubno območje zajema izbire. Risanje
- Multiline Text posodobitve - izboljšan grafični prikaz, samodejno označevanje ali številčenje zaporednih alinej, funkciji nadpisano in podpisano besedilo, samodejen popravek napačno tipkanih velikih začetnic, Match Properties deluje znotraj Text Editor-ja, Textalign za natančno poravnavo več besedil,... - Kotiranje - pri nadaljnem kotiranju z ukazoma Dimcontinue ali Dimbaseline iskala ignorirajo kote. - Polyline - Fillet deluje tudi na ločnih segmentih, Ctrl zrcali smer ločnega segmenta med risanjem. Geografski položaj
- Možnost tiskanja in izdelave izseka karte. - Izsek karte je na voljo tudi ko nismo več povezani s storitvijo Autodesk 360. Karto lahko premikamo, povečamo in vrtimo. Za povečavo izseka pa je potrebna ponovna prijava v Autodesk 360. - Možnost različnih prikazov karte (hibridna, ceste, ...). Posnetek realnega stanja - Reality Capture
- Namesto datotek PCG in ISD sedaj datoteke Recap (RCP in RCS). - Max. število prikazanih točk je naraslo iz 10 na 25 milijonov. - Barvni prikaz oblaka točk glede na informacije v njem (elevacija,...) - Prikaz oblaka točk z novimi svetlobnimi efekti. - Novi upravitelj Point Cloud Manager za lažje delo s številnimi oblaki točk. - Nova iskala objektov na oblaku točk (Pointcloud object snaps). Ostale posodobitve:
- izboljšana grafika (kvaliteta, predogledi pri delu z različnimi ukazi (Trim, Lengthen, Offset, itd.), - spremembe prikaza kurzorja miške (prikaz ikon ob različnih operacijah in ukazih), - nove možnosti oken Viewport v modelnem področju, - pravilno imensko razvrščanje layerjev v vseh seznamih, - izboljšano delovanje Multilinetext ukaza, - Pomoč - navidezna puščica pomaga pri iskanju želenih ukazov. AutoCAD 2014Zunaj je nova različica AutoCAD-a, ki že vrsto let omogoča arhitektom in drugim inženirjem, da oblikujejo in načrtujejo svet okoli nas. Po novem pa se funkcije vse bolj selijo v oblak in s tem omogočajo še večjo povezljivost s sodelavci in dostop do dokumentov z mobilnih naprav. Z vsemi temi zmožnostmi lahko uporabniki z dobrim poznavanjem programa, stopajo korak pred konkurenco!
KRATEK OPIS NOVOSTI
Ukazna vrstica
Ukazna vrstica je posodobljena in omogoča pametnejaši in učinkovitejši dostop do ukazov in spremenljivk. Po novem je možno iskanje vsebine, kot npr. layerjev, blokov, šrafur, vizualnih stilov in internetne pomoči. Če se pri tipkanju v ukazno vrstico zmotimo, AutoCAD vseeno poskuaša sam poiskati najbližji oz. najbolj verjetni ukaz. Predlogi med tipkanjem pa se vedno bolj prilagajajo potrebam uporabnika. Ukazna vrstica ima vgrajeno tudi listo sopomenk in povezavo z internetnim brskalnikom za lažje iskanje informacij. Kartončki risb (File Tabs)
Kartončki risb so zelo uporabna novost, saj omogočajo pregledno preklapljanje med odprtimi risbami ali odpiranje novih risb. Kartončki so lahko vključeni ali izključeni. Ko je opcija vključena ima vsaka odprta risba na vrhu zaslona svoj kartonček. Geografski položaj
Močno izboljšan je sistem določanja geografskega položaja. Ta vključuje enako knjižnico koordinatnih sistemov kot AutoCAD Map 3D in novi Autodesk Live Maps. Če uvozimo geolocirane podatke v geolocirano risbo nam AutoCAD podatke pretvori v sistem uporabljen v risbi. V primeru izvoza podatkov v kak drug program (npr. Google Earth), se bodo le ti pokazali na pravi lokaciji. Če uvažamo geolocirane slike ali bloke, se ti postavijo na pravi položaj v pravem merilu. Če več sodelavcev uporablja enak koordinatni sistem, se bodo pri združitvi vse risbe (načrt arhitekture, situacija,...) postavile na prava mesta. Autodeskova kartografska storitev je avtomatično na voljo, če smo vpisani v naš račun Autodesk 360. Posnetek dejanskega stanja (Reality capture)
Funkcija omogoča 3D lasersko skeniranje objekta, pokrajine, zgradbe ali celo mesta in vnos rezultata v AutoCAD risbo kot oblak točk (Point cloud). To lahko pri risanju ali modeliranju uporabimo kot referenco iz realnega sveta. Podatki so shranjeni kot tisoči ali celo milijoni točk v 3D prostoru. Novi Autodesk ReCAP je ločena aplikacija, ki omogoča izdelavo datoteke point cloud (RCP), ki se navezuje na več indeksiranih datotek skeniranja (RCS). Design Feed
Ribbon Online je spremenjen v Autodesk 360. Vsebuje nov ukaz Open Folder za dostop do mape Autodesk 360 na vašem računalniku. Novi Design Feed omogoča objave in slike za risbo, ki jo imamo v souporabi. Ostale izboljšave - Izboljšava zunanjih referenc (X-ref) - Novosti pri upravljanju layerjev (vrstni red, Merge, Purge,...) - Izboljšave risanja (polyline, loki,...) - Izboljšave označevanja (atributi, šrafure, tekst, kote,...) - Varnost (dodaten nadzor pri nalaganju AutoLISP in VBA aplikacij) - Exchange Apps (pregled nad aplikacijami) AutoCAD 2013KRATEK OPIS NOVOSTI
AutoCAD 2013 zopet prinaša nekaj večjih novosti ter nekaj manjših 2D in 3D posodobitev...
Izboljšava ukazne vrstice Ukazna vrstica je postala modernejša in vsebuje barve, prozornost, ter ponuja več opcij prikaza zgodovine in zadnjih ukazov. Sidramo jo lahko na dno ali na vrh AutoCAD-ovega okna, ali pa jo pustimo lebdeti prek delovnega okolja. Ukazna ikona nas opozarja, kdaj AutoCAD pričakuje nov ukaz. Klik nanjo pa nam odpre seznam zadnjih ukazov. Med aktivnim ukazom je ime ukaza vedno izpisano nad ukazno vrstico. Opcije,ki jih ukaz ponuja imajo modre (lahko tudi poljubne barve) začetnice in jih lahko direktno kliknemo. To nam lahko prihrani precej časa, saj nam ni treba odpirati priročnega menija. Predogled lastnosti
Point Cloud
Press-Pull
Izdelava dokumentacije
Izdelava projektne dokumentacije je bila precej dodelana. Ukaze najdemo na novem kartončku Layout na ribbonu. Pri izdelavi osnovnega pogleda Base View, je dodana opcija Select, ki omogoča izbor objektov, ki naj bodo vključeni v izdelavo pogleda. Ko izdelujemo poglede, se samodejno izdelajo layerji s predpono MD, katerim lahko spreminjamo lastnosti. - Prerezi
Prerez izdelamo na podlagi črte prereza. Na prilagojenem ribbonu se prikažejo vse opcije povezane z izdelavo prereza,npr. šrafura ali globina rezanja. Samodejno se doda oznaka prereza (A-A, B-B…). Gumb Edit Components nam omogoča, da določene objekte prikažemo v pogledu, četudi so rezani. Stili prereza so preddefinirani, lahko pa si izdelamo svojega v Section View Style Manager-ju. Prerez lahko popravljamo, tudi ko je že izdelan (premikanje, dodajanje in odstranjevanje vogalov, spreminjanje smeri gledanja,...). Ročaji na samem prerezu omogočajo premik prereza ali spremembo merila, spreminjanje oznake prereza in pa spreminjanje posameznih šrafur, ki kljub popravkom ostanejo asociativne. Dodatne funkcije so na voljo še na ribbonu, ko je izbran prerez.
- Detajli
Iz obstoječih pogledov lahko izdelamo tudi detajle v krožnem ali kvadratnem izseku z različnimi opcijami prikaza (okvir, merilo, oznake…). Podobno kot oznake za prereze, imajo tudi oznake za detajle svoje stile, ki jih lahko poljubno dodajamo in urejamo. Ko je detajl že vstavljen, ga lahko popravljamo – premikamo okvir izreza ali oznako. Ročaji na samem detajlu omogočajo premik, spremembo merila in opisa. Dodatne opcije so na voljo še na ribbonu, ko je detajl izbran. - Asociativne kote in ostale oznake
Ne glede na vrsto pogleda, lahko vnašamo asociativne kote s klasičnimi orodji za izris kot ali oznak. Asociativnost je podana na osnovi izbranih vogalov. Kote se samodejno popravljajo skupaj s spremembami pogleda. Ker pa so kote vezane na pogled, ta pa je vezan na model, se lahko zgodi, da se povezave določenih kot izbrišejo, če odstranimo dotične elemente iz risbe. Novi Annotation Monitor nas obvešča o stanju asociativnih kot. Vključimo ga na ikoni na koncu statusne vrstice. Poleg kote z izgubljeno povezavo se izriše klicaj in odpre se oblaček z obvestilom. Prek linka lahko na hitro izbrišemo kote, ki so izgubile povezave. Renderiranje v oblaku in povezave
Z novimi orodji je omogočeno renderiranje 3D modelov v oblaku. Seveda moramo imeti določene materiale, luči, okolico in že je vse pripravljeno za izdelavo 4 pogledov v visoki ločljivosti. Material se pošlje v oblak, medtem ko mi nemoteno delamo naprej na svojem računalniku. Ko so renderji izdelani, smo o tem obveščeni.
Zapis datoteke Zapis datoteke DWG 2013 je nov. Spremenjen je predogled in grafično medpomnenje. Predogled je shranjen kot PNG datoteka in ima tako višjo kvaliteto ob manjši velikosti. Ločljivost se nadzira prek spremenljivke THUMBSIZE. AutoCAD pomoč Spletna pomoč je bila v precejšni meri predelana tako, da nudi hitrejši dostop do rezultatov iskanja. Če nimamo spletne povezave ali če je spletna pomoč izključena, nam AutoCAD ponudi možnost prenosa datotek za pomoč na lokalni disk. Žal pa nam to v trenutku, ko ni povezave, kaj malo pomaga, zato je priporočljivo datoteke prenesti že prej. Ostale izboljšave - Array - številne posodobitve ukaza (predogled, enakomerna razporditev, multifunkcijski ročaji,...), - Quick View Drawings - poudarjena okna, - Šrafure - popravljanje več izbranih šrafure na ribbon-u,..., - Rastrske slike - izboljšava algoritma za prikaz slik, - Snap - opcija Legacy nastavi delovanje Snapa pred verzijo 2012, - Xref - nastavitev poti v vrstici Saved Path, - Text - možnost prečrtanega besedila (strikeout), - Wipeout - možnost nastavitve ne-tiskanja okvirja, - Offset - dinamični predogled rezultata, - Import - uvoz datotek iz Inventorja. AutoCAD 2012KRATEK OPIS NOVOSTI
Novosti v novi različici AutoCAD 2012 je precej, kot smo navajeni že vsa zadnja leta in marsikatera je tudi zelo uporabna. Torej si je smiselno zadevo ogledati, kaj več o njej prebrati, instalirati, se naučiti in uporabiti v praksi.
1. Uporabniški vmesnik Ribbon ali trak je precej izboljšan in resnično uporaben. Preklapljanje med kartončki je končno res pospešeno in se zgodi v trenutku, večina ukazov pa odpira t.i. »contextual ribbon«, kjer najdemo samo ukaze povezane z izbranim objektom. Tudi hitrost ostalih elementov programa je izboljšana predvsem, če delamo na operacijskem sistemu Windows 7 ali Vista. Najbolj so pohitritve opazne pri odpiranju in vrtenju velikih risb s 3D modeli. Tipkanje ukazov je pospešeno z AutoComplete funkcijo. Že med samim tipkanjem poskuša AutoCAD sam dokončati ukaz, ki ga vnašamo, ob kratkem premoru pa izpiše seznam vseh možnih ukazov. 2. Content Explorer Prva konkretna novost se imenuje Autodesk Content Explorer. Gre za nekakšen iskalec, ki nadomešča stari Design Center oz. Autodesk Seek. Po projektih lahko iščemo vsebino glede na ime datoteke ali po tekstu v atributih. Najdene datoteke lahko uporabimo za prenos blokov, layerjev, tipov črt, stilov, itd. Bistvo vsega pa je, da je iskalec izdelan na osnovi zelo hitrega indeksa (podobno kot Google), tako da se rezultati izpisujejo praktično v trenutku. Indeksiramo lahko datoteke na svojem računalniku, lahko pa tudi na mrežnem strežniku, če le tega uporabljamo za shranjevanje in knjižnice. Avtomatično pa je v indeks že vključena vsebina Autodesk Seek za iskanje in prenos vsebine (blokov,...) s spleta. 3. Multifunkcijski ročaji
4. Skupine objektov (Grupe)
5. Izboljšave pri izbiri objektov
Če izbiramo objekte pred izvedbo ukaza imamo na voljo vse dodatne opcije kot so Wpoligon, Cpoligon, Fence... Na voljo je tudi nova vrednost spremenljivke PICKDRAG = 2, ki združuje obe možnosti pri podajanju okna izbire – po prvi podani točki lahko gumb držimo in okno vlečemo ali pa piknemo neodvisno še drugo točko. Okno lahko vlečemo tudi, če smo prvo točko piknili na objekt. Med izbiro objektov se tudi Snap samodejno izključi in tako ne bo več problem klikniti na določen objekt – obenem pa vzdrževati natančno risanje s Snapom! 6. Autodesk Exchange 7. Izboljšave koordinatnih sistemov UCS
Koordinatne sisteme lahko odslej menjamo direktno na ikoni UCS. Tudi ta je dobila multifunkcijske ročaje in z njihovo pomočjo lahko premikamo izhodišče, vrtimo sistem ali pa ga poravnamo z raznimi objekti (vključno z ukrivljenimi solidi in surface-i). Do vseh ostalih ukazov povezanih z UCS-i pa pridemo kar prek priročnega menija (desni klik na ikono UCS). 8. Asociativno razmnoževanje Ukaz ARRAY je sedaj lahko asociativen in vključuje tako 2D kot tudi 3D razmnoževanje elementov. Podpira pravokotno in krožno razmnoževane in po novem tudi razmnoževanje po poti. Razmnoževanje po poti nadomešča ukaza Measure in Divide in dolgotrajno pripravo objektov prek blokov. Izdelan rezultat lahko kadarkoli popravljamo. 9. Izboljšave pri modeliranju Med izdelavo objektov Solid ali Surface je na voljo dinamični prozorni predogled, ko izbiramo objekte. Nekateri ukazi imajo podprto samodejno zaznavanje celotnega poteka robov (npr.Fillet-Edge). Nov ukaz Offset Edge na ravni ploskvi solida preslika njen rob kot Polyline objekt. Ukaz Press pull je prenovljen in se samodejno ponavlja, dokler ga ne prekinemo. Podpora novih 3D formatov (CATIA, PRO/Engineer, Rhino, SolidWorks) za uvoz v AutoCAD kot bloki. 10. Autodesk Inventor Fusion
11. Izdelava projektne dokumentacije
12. Dodatne izboljšave
Novi AutoCAD 2012 prinaša še veliko manjših posodobitev ukazov in nastavitev Osnap, Multileader, Chamfer/Fillet, Blend, Join, Spline, Copy, Layer, rasterskih slik, knjižnice materialov, izbris podvojenih objektov in pretvorbo med .DWG zapisi. 13. AutoCAD WS Podpora za spletni program AutoCAD WS je integrirana v sam AutoCAD 2012. AutoCAD WS omogoča pregled, urejanje in sočasno delo na vaših risbah prek spleta ali mobilnega telefona. AutoCAD 2011KRATEK PREGLED NOVOSTI
Predstavitveni film o novostih 2D projektiranja v AutoCAD-u 2011
1. UPORABNIŠKI VMESNIK
- Ribbon Na prvi pogled je ponovno novo AutoCAD-ovo temnejše ozadje. Tradicionalna mreža pikic Grid, se je spremenila v horizontalne in vertikalne osi, koordinatno izhodišče pa je vizualno bolj poudrajeno.
- Izris objektov novih objektov z lastnostmi izbranega
In še en nov priročen ukaz – Add Selected. Če imamo v risbi izbran en objekt – npr. Polyline in sprožimo omenjeni ukaz, se aktivira ukaz Pline z vsemi osnovnimi lastnostmi izbranega objekta, kot so barva, layer, tip črte, prozornost, … Tako lahko na hitro narišemo nekaj novega z vsemi nastavitvami obstoječega objekta. - Parametrične povezave Na področju parametričnega risanja je kar precej izboljšav, a ključna je INFER – nov gumb v statusni vrstici. Z vključenim INFER je dodajanje geometrijskih povezav močno poenostavljeno, saj lahko AutoCAD sklepa povezave kar med samim risanjem ali popravljanjem geometrije. Povezave lahko seveda kadarkoli tudi odstranimo. Dodelane pa so tudi merske povezave in upravitelj parametrov z možnostjo filtriranja.
- Polyline
Črtovja Polyline imajo nove dodatne ročaje, s katerimi jih lahko zelo enostavno popravljamo. Poleg primarnih ročajev v ogliščih, so sedaj na voljo tudi sekundarni ročaji na sredini vsake stranice. Ti ročaji so, podobno kot pri šrafurah, miltifunkcionalni. Vse opcije vidimo v meniju, če se z miško zapeljemo nad ročaj. In sedaj tudi ukaz JOIN deluje tako kot bi človek pričakoval. Združujemo lahko vse vrste elementov (Line, Arc, Polyline in 3D Polyline), če se le stikajo v vogalih. 2. MODELIRANJE - Surface objekti Objekti Surface so popolnoma prenovljeni. Podprta sta 2 tipa Surface-ov: Procedural Surface je asociativno ploskovje, ki si zapomni zgodovino. Nurbs Surface ploskovja pa niso asociativne in so brez zgodovine, imajo pa vozlišča, ki omogočajo oblikovanje ploskovja podobno kot to počnemo v realnem svetu. Surface objekte lahko izdelamo na 3 načine: Blend (izdelava novega ploskovja z mehkim prehodom med drugima dvema ploskovjema), Patch (izdelava novega ploskovja kot »pokrov« objekta, ki je sklenjen) in Network (izdelava ploskovja na osnovi več krivulj v U in V smeri). Nov je tudi ukaz za preslikavo SURFOFFSET, s katerim lahko enostavno preslikamo poljubno ploskovje za neko razdaljo. Poleg prednosti različnih nastavitev pri izdelavi Surface-ov pa so tudi njihove možnosti naknadnega popravljanja (Fillet, Trim, Extend). Novo orodje Sculpt izdela nov objekt 3D Solid znotraj volumna, ki ga obkrožajo stene ploskovij. Nov je tudi cel sklop orodij za projekcijo geometrije. Poljubna geometrije se lahko projicira na površino ploskovja in tam se izdela nova krivulja. Za razliko od ukaza Imprint, projicirana geometrija ne postane del ploskovja. Opcija AutoTrim pa določa, ali se sočasno s projekcijo izdela tudi luknja v ploskovje.
- Mesh in Solid objekti
Pri Meshih lahko sedaj združujemo več ploskvic v eno novo, avtomatično zapiramo »luknje« ali spajamo vogale. Pri Solidih pa sta na voljo prilagojena ukaza za zaokrožanje in prisekavanje robov, ki poleg hitrejšega dela omogočata tudi predogled same operacije. - 3D Object Snap Pri iskanju točk smo v statusni vrsticu na gumbu 3DOSNAP dobili nova iskala, ki vključujejo le točke specifične za 3D objekte. Orodju ViewCube so dodana še splošna orodja za navigacijo (zoom, pan…), v 2D Wireframe načinu pa je sedaj podprta tudi perspektiva. 3. MATERIALI
4. UČENJE
S prvim zagonom AutoCAD-a 2011 se avtomatično odpre Welcome Screen. Tam so na voljo kratki video posnetki osnovnih vsebin. Dodatni linki pa so speljani do ostalih virov za učenje. New features Workshop je bil prenovljen in vključuje vse novosti AutoCAD-a 2011. Tu se z novitetami seznanimo z najmanj truda. V osnovi je AutoCAD-ov Help po novem spletnega tipa – ko kliknemo ikonico se odpre Internet Explorer in se poveže z Autodeskom. Če želimo klasični Help, si moramo na ukazu Options/System izključiti internetno pomoč. AutoCAD 2010KRATEK PREGLED NOVOSTI
V novi verziji 2010 so nekatere stvari preveč zanimive, da bi jih pustili pri miru in ignorirali, saj novosti ki jih prinaša, lahko mirno označimo z ČISTO DESTEKO!
UPORABNIŠKI VMESNIK Sam uporabniški vmesnik je na prvi pogled enak tistemu v 2009-ki...a ni čisto tako. Pod črko A najdemo le še ukaze za delo z datotekami. Dostop do starih menijev in ikon preko Quick Acces Toolbara je težji, so pa zato izboljšali Ribbon. Podobno kot v MS Office je sedaj sposoben prikazati vsebino občutljivo na izbor - npr. če izberemo vneseno rastersko sliko, se prikažejo opcije povezane z rasterskimi slikami. Žal pa zaenkrat hitrost menjave vsebine Ribbonu ni ravno v prid. PARAMETRIČNO RISANJE je definitivno udarna novost v različici 2010. Gre za vzpostavljanje geometrijskih povezav (Geometric Constrains) in merskih povezav (Dimensional Constrains). Geometrijske povezave so lahko vezane na en objekt. Lahko, npr. določimo, da je neka črta vedno vodoravna (Horizontal Constrain) ali pokončna (Vertical Constrain). Povezav med dvema objektoma pa je lahko več (koncentričnost dveh krogov, vzporednost, pravokotnost, simetrija, kolinearnost, enaka dolžina ....). In ko priredimo ta pravila elementom v risbi, dobimo uporabno, samodejno odzivno risbo. Npr. na prerezu objekta določimo, da sta smeri škarnika ves čas vzporedni smeri strehe in tudi enako dolgi kot le-ta. To pomeni, da se bo ob spreminjanju ročaja smeri strehe (menjava naklona ali dolžine) škarnik samodejno prilagajal.
Merske povezave pomenijo, da lahko fiksiramo dolžine, kote, ipd. posameznih elementov ali pa med dvema elementoma, npr. dve vzporedni črti naj bosta vedno 20cm narazen. Merska povezava se izriše kot kota poleg objekta in vsak popravek v koti spremeni tudi geometrijo. Merska povezava se lahko tiska kot kota ali pa ne. Zanimiva možnost merskih povezav je tudi uporaba formul. Npr.dolžino neke črte v risbi lahko določimo kot seštevek drugih dveh. Vsaka merska povezava ima namreč svoje ime. Tako lahko izdelamo dve merski povezavi: A=200 in B=300. Tretja povezava pa vsebuje formulo C=A+B. Torej bo začetna dolžina črte C 500 enot. Vsaka sprememba izhodiščnih črt se bo samodejno odrazila na dolžini tretje.
ORGANSKO MODELIRANJE
DINAMIČNI BLOKI
Po novem lahko pri izdelavi dinamičnih blokov uporabljamo geometrijske ali merske povezave, podpirajo pa tudi tabelo variacij dinamičnega bloka. S posebnim orodjem lahko testiramo novo izdelane bloke, ne da bi nam bilo potrebno zapustiti Block Editorja. To lahko precej pospeši samo izdelavo, saj moramo zadevo predvsem na začetku večkrat preizkusiti v praksi. KOTE Posodobljeni so kotni stili. Nastavljamo lahko "pod-enote" in s tem omogočimo sočasno kotiranje v m/cm. Dodane so tudi opcije za obračanje teksta levo-desno in desno-levo ter možnost postavitve pod linijo kote. S tem lahko rešimo problem na glavo postavljenih kot, če zavrtimo UCS. ŠRAFURE Če smo včasih, ko nam program ni želel šrafirati, sami zamudno iskati špranjo, kjer nam je šrafura "ušla", nam v novi različici 2010 ob kliku v odprto območje s krožci nakažejo, kje je problem v geometriji. Zanimivo je tudi urejanje neasociativnih šrafur. Ob kliku na tako šrafuro se pojavijo novi - intuitivni ročaji (grips), s katerimi lahko spreminjamo potek šrafure. Vsaka stranica ravnega dela šrafure ima poseben ročaj in če ga potegnemo, se spremeni v nov vogal. MERJENJE IN IZRAČUN PODATKOV Na novo so predelani ukazi za izpis podatkov iz risbe, kot npr. merjenje razdalj, kotov, površin in volumnov. Vsi so zbrani skupaj pod enim ukazom MEASUREGEOM in omogočajo enotne postopke. Pri merjenju razdalje se sedaj vsi podatki prikažejo tudi grafično v risbi. Ob izračunu površine se ob pikanju točk izrisuje trenutna ploskev tudi vizualno, tako da česa ne izpustimo. PDF DATOTEKE Izdelava PDF datotek je precej izboljšana – kvaliteta risb je povečana ob manjši velikosti datoteke. PDF datoeke lahko uporabljamo tudi kot predloge za risanje in na njih celo lovimo točke z Osnap. 3D TISKANJE Nova podpora 3D tiskalnikom omogoča tiskanje direktno k ponudniku STL tehnologije prek interneta. Skozi nastavitve za 3D tisk nas vodi čarovnik, ki izdela STL datoteko. Ko je ta shranjena lahko preko Autodeskove spletne stani poiščemo ponudnika, ki omogoča 3D tisk. AUTODESK SEEK Design Center nima več kartončka Online, ampak se je namesto njega pojavil gumb Autodesk Seek, ki nas poveže z Autodeskovo spletno stranjo, kjer so pripravljene različne knjižnice proizvajalcev. Tam je na voljo iskanje po različnih kriterijih in 2D ali 3D vsebino-simbole lahko prenesemo v naš računalnik. 3D KONCEPTUALNO MODELIRANJE Tukaj gre za osnovne ukaze 3D move, 3D rotate in 3D scale, ki imajo poseben pripomoček (gizmo) s katerim lahko vizualno nastavimo večino parametrov (npr. fiksiramo osi ali ravnine, nastavimo osnovno točko...). Delo s pomočjo gizmov skrajša postopke in jih naredi preglednejše, saj se objekti spreminjajo dinamično. S pomočjo gizmov pa lahko poleg celih objektov spreminjamo tudi podobjekte, kot so ravnine, robovi ali vogali. Čeprav smo delo s podobjekti poznali že poprej, pa je tokrat precej olajšana sama izbira. V priročnem meniju se namreč nahajajo filtri izbire in če tam določimo za izbiro vogal objekta, smo lahko prepričani, da bo ob kliku na vogal (izbira s CTRL) res pokazan vogal in ne rob. Prav tako velja to za izbiro z oknom (window, crossing). PRENOS LICENCE Orodje za prenos licence se po novem imenuje OLT – Online Licence Transfer. Postopek sedaj zahteva, da se povežemo z Autodeskom in tja izvozimo licenco kot zasebno ali javno. Zasebno licenco lahko uvozi nazaj le uporabnik, ki jo je izvozil, javno pa vsak ki ima instaliran enak produkt z enako serijsko številko. AutoCAD 2009KRATEK OPIS NOVOSTI
|
Povezave na strani:
AutoCAD 2018 - Novosti
AutoCAD 2017 - Novosti AutoCAD 2016 - Novosti AutoCAD 2015 - Novosti AutoCAD 2014 - Novosti AutoCAD 2013 - Novosti AutoCAD 2012 - Novosti AutoCAD 2011 - Novosti AutoCAD 2010 - Novosti AutoCAD 2009 - Novosti Novosti zadnje različice:
|